Spánek nad zlato

S koncem léta slavíme čtvrté narozeniny starší ze dvou dcer, které nás obveselují a ničí zároveň – jak tělesně, tak i duševně. (Ale jsou roztomilé a jsou naše.) Kolo k narozeninám je tím nejhezčím dárkem, který si přála. Možná je v tom skryto i trochu symboliky – až do teď jsme byli v jednom kole my s manželkou a teď to vracíme. Oslavuji o to víc, že téměř po čtyřech letech začínají děti konečně klidně spát. Už v 10 hodin večer máme s manželkou trochu času na sebe, lépe řečeno – konečně se dostaneme ke společné večeři, pak nádobí, uklidit, vyžehlit, sprcha a v bondovském čase 0:07 „úsměv“ s povzdechem a slovy dobrou noc, miláčku. (Zítra to snad vyjde.)

Pravda, mohlo by to být lepší, ale vzhledem k tomu, co jsme zažili, je to luxus. Je zbytečné vysvětlovat, jaké to bylo. Kolik času jsem nachodil s nosítkem a dcerou na zádech, kolik kilometrů jsem najezdil autem, než usnula. Nechci vyvolávat debatu ohledně uspávání dětí, byla spousta „odborníků“, kteří nám radili. Jenže každé dítě je jiné, a kdo to nezažil, nepochopí. Po narození druhé dcery to několik měsíců vypadalo slibně, situace se trochu uklidnila a my věřili, že se třeba konečně vyspíme. Jenže pak starší dcera nastoupila do školky… a nemoci na sebe nenechaly dlouho čekat. Angíny, rýmy a virózy kolovaly od jednoho k druhému napříč celou rodinou a holky se budily pěkně na střídačku. V tomto období jsem spával celkem tři hodiny denně. Za ty čtyři roky bych spočítal na prstech jedné ruky, kolikrát jsem spal aspoň 4 hodiny v celku, bez jediného probuzení.

Podle vědeckých studií jsou 4 hodiny spánku minimální doba, kterou tělo potřebuje k regeneraci a hojení ran. Ověřil jsem si to v praxi a mohu to potvrdit. Při dlouhodobém nedostatku spánku netrpíte jen fyzicky, ale i psychicky. Vaše paměť neslouží, nezbývá síla na běžné věci. A nešlo jen o spánek, ale o celkově rozhozený režim, nepravidelné jídlo, žádný odpočinek, ani chvilka klidu pro sebe. Zatímco manželka ztrácela na hmotnosti, já naopak přibíral a nenapravil to ani „intenzivní trénink“ na maraton.

Spánek je tím prvním, co by měl člověk upravit, když se chce cítit lépe, když chce zlepšit svoji postavu, nebo změnit k lepšímu cokoliv jiného ve svém životě. Nejdříve je třeba nabrat energii a získat chuť jít do akce. Doporučuje se spát 8 hodin, ale potřeba spánku je individuální záležitost. Někomu stačí jen pár hodin a je čilý, někdo zase potřebuje téměř dvakrát více.

Záleží na spánkových cyklech, které se pohybují v rozmezí od 60 do 130 minut. Většina lidí má potřebu spánku 6-9 hodin, což odpovídá 90 minutovému cyklu, ve kterém se střídá hluboký spánek s lehkým. Asi 20% lidí stačí spát méně než 6 hodin denně (60 minutový cyklus) a okolo 15 % lidí by zase potřebovalo spát více než 9 hodin denně (120 minutový cyklus). Není třeba vědeckých důkazů, abyste zjistili, že když jdete spát před půlnocí, je spánek vydatnější, než když uleháte po půlnoci. Existují dokonce mobilní aplikace, které váš spánek monitorují a podle průběhu spánkových cyklů zvolí buzení tak, abyste nebyli „vytrženi“ z hlubokého spánku. Rád bych takovou aplikaci někdy vyzkoušel, ale asi by byla trochu zmatená z tolika signálů na jedné posteli.

Zjistěte si svůj spánkový cyklus. Ve chvíli, kdy na vás dopadne únava a bude se vám chtít spát, zůstaňte vzhůru a měřte si čas do doby, kdy se opět dostaví potřeba spánku. Jakmile budete znát délku vašeho intervalu, zkuste podle toho upravit i vaše zvyky, co se týká ulehání do postele a vstávání. Vyzkoušejte na vlastní kůži, zda se budete cítit lépe během dne.

Zdeněk Foret
Jsem expert na kondici, který pomáhá lidem cvičit efektivně a s úsměvem. Pohyb je má cesta k tomu, abych zůstal svěží, dokud život běží! Více o mně zde >>

ŠKOLA VITALITY ON-LINE KURZY

„Kondiční trénink se závěsným systémem - TRX"

Rádi byste měli postavu podle vašich představ?

Objevte v sobě zdroj energie a sebevědomí!

Více informací

5 tipů, jak zrychlit svůj běh díky TRX - video

Ve videu se věnuji pěti oblastem, kterým je dobré se věnovat, abyste měli pevné a pružné tělo!
Ke každé oblasti ukazuji 3 techniky, které vám pomohou k rychlejšímu a lehčímu běhu.
Celkem15 technik, které můžete s TRX cvičit, abyste běhali rychleji!

Více informací
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..