Novoroční komplexní analýza složení těla

Mám ve zvyku se na přelomu roku změřit, zvážit a zhodnotit, jak jsem na tom a jak se mám dobře. Někdy mám pocit, že čím líp se mám, tím hůř se cítím. Maminka, tchyně i manželka pečou a vaří, takže pekáč buchet není vzdálená představa dřiny v posilovně, ale je to realita položená přímo přede mnou na stole, k okamžitému řešení. Jsem zvyklý čelit různým situacím, a tak (h)řeším, jak jen to jde. Jakmile je vyřešeno, povoluji opasek. Po náročném psychickém a tělesném vypětí je třeba relaxovat a nabrat síly na řešení dalších problémů.

Poslední tři roky jsem se pravidelně nechal analyzovat na přístroji „InBody 230“, který Vám poskytne komplexní vyhodnocení složení Vašeho těla. Po Vánocích a oslavách nového roku mi přišlo trochu zbytečné analyzovat, že mé tělo je složeno z vanilkových rohlíčků, lineckých koleček, včelích úlů, vánočky a dalších druhů cukroví, které jsem měl možnost ochutnat. Ale aby se neřeklo a abych měl pravidelný záznam svého tělesného stavu, absolvoval jsem měření i tentokrát. Výsledky odpovídají mému životnímu rytmu. Nechci psát mému životnímu stylu, protože ten je samozřejmě správný, jen ty děti nám ho tak trochu nabourávají. Rodiče míní, děti mění!

Dříve jsem nikdy neměl zapotřebí různých analýz o mém stavu. Vždyť to, jestli mám pár kilo navíc, je vidět na první pohled, nebo se podle toho tak cítím, a to by měl být dostatečný signál, že je s tím nutné něco udělat. Po bližším seznámení s některými diagnostickými přístroji jsem však zjistil, že mohou poskytnout mnohem více informací, díky nimž můžete předejít blížícím se zdravotním komplikacím.

Základní stavební prvky lidského těla jsou voda, minerální látky, bílkoviny (proteiny) a tuk, které dohromady dávají celkovou hmotnost těla. U mužů se množství tuku pohybuje mezi 10 – 20% z celkové hmotnosti těla, u žen je tato hodnota vyšší, a to 18 – 28%. Tělesný tuk se dělí na podkožní, útrobní a nitrosvalový. Útrobní neboli viscerální tuk se ukládá mezi vnitřní orgány a jeho nadměrné množství způsobuje metabolická či kardiovaskulární onemocnění. Analýza Vám tak ukáže Vaše tukové zásoby a jejich rozložení. Tím získáte zpětnou vazbu, zda je vše v běžných mezích.

Voda v těle se dělí na buněčnou (ICW-Intra Cellular Water) a mimobuněčnou (ECW-Extra Cellular Water). Hodnoty rozložení vody v těle mimo běžné rozmezí mohou být důsledkem vzniklých otoků, které jsou zapříčiněny například onemocněním jater, ledvin nebo špatnou výživou. Také tím můžete být včas varováni před počínající osteoporózu.

Mě osobně zajímají nejvíce hodnoty viscerálního tuku, buněčné hmoty (BCM-Body Cell Mass), která je jasným ukazatelem stavu výživy, a hodnota bazálního metabolismu (BMR-Basal Metabolic Rate). Bazální metabolismus je minimální množství energie potřebné pro zachování základních životních funkcí, přičteme-li k tomu denní výdej energie a termickou účinnost potravy, získáme tak denní energetický příjem potravy, na kterém můžeme stavět jídelníček na míru. Tvorba jídelníčku podle příjmu a výdeje energie během tréninku na maraton, byl můj první impuls, proč podstoupit komplexní analýzu.

Nyní mě ke kontrolnímu měření vede už jen samotná zvědavost, jak na tom jsem fyzicky. Je pro mě motivace, když po dlouhodobějším tréninku vidím pokrok a vím, že to, co dělám, má smysl. Vám přeji v novém roce to samé – mějte se krásně a dávejte svým činům smysl!

Zdeněk Foret
Jsem expert na kondici, který pomáhá lidem cvičit efektivně a s úsměvem. Pohyb je má cesta k tomu, abych zůstal svěží, dokud život běží! Více o mně zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  • NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
  • 7 kroků, jak zůstat svěží, dokud život běží

    Rádi byste zůstali co nejdéle v kondici a vstávali s úsměvem? Stačí opravdu málo, abyste měli dobrý pocit z pohybu.

  • RUBRIKY